تِرِشه

تِرِشِه به گویش اردکانی راه باریکی را گویند که بین کرت ها (زمین کشاورزی) فاصله انداخته است

تِرِشه

تِرِشِه به گویش اردکانی راه باریکی را گویند که بین کرت ها (زمین کشاورزی) فاصله انداخته است

۱ مطلب در مهر ۱۳۹۲ ثبت شده است

خانواده کانونی برای تربیت، نه نازپرودگی

سیدمجتبی رفیعی اردکانی | پنجشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۲، ۰۴:۲۷ ب.ظ | ۲۵ نظر

سکانس‌­های فیلم و سریال­‌هایی که این روزها در صداوسیمای کشورمان پخش می­‌شود، پر است از دیالوگ­‌های پسرهای لوسِ پرتوقعی که زیاده‌­خواهی‌­هایشان را نثار پدرومادر و همسر و اطرافیان می­‌کنند. گذشته از اینکه پخش چنین فیلم­‌هایی درست است یا نه، متأسفانه آنچه در این فیلم‌­­ها خود را نشان می­‌دهد، گوشه­‌ای از واقعیت جاری در جامعه ما است. پرتوقعی فرزند پسر در خانواده علت‌­های عدیده‌­ای دارد؛ اما نگارنده در این وجیزه به دو نکته که علت زیاده­‌خواهی پسرها است، اشاره می­‌کند. 

فرزند پسر نباید به گونه‌­ای تربیت شود که احساس کند پدر و مادر وقف او هستند و وظیفه دارند همه­‌ی امکانات آسایش او را فراهم کنند.

پدر و مادر برای تربیت فرزند خود وظایفی بر عهده دارند که کوتاهی در آن وظایف، عواقب جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت که بعدها در رفتار و اخلاق فرزندشان بروز خواهد کرد؛ اما روش تربیت نباید به گونه­‌ای باشد که والدین همه­‌ی خواسته­‌ها و نیازهای فرزندشان را در هر شرایطی برآورده کنند.

شاید روایت حضرت علی­(ع) که می­‌فرمایند: «خودتان را برای همسر و فرزندانتان به هلاکت نیندازید.» ناظر به این مطلب نیز باشد.

پدری که با زحمت فراوان تلاش می‌­کند وسائل راحتی و آسایش پسر را فراهم کند و همه­‌ی خواسته‌­های فرزند را برآورده سازد، نمی­‌داند فرزند را برای پرتوقعی و زودرنجی نسبت به همسر آینده‌­اش آماده می­‌کند.

پسرخانواده با چنین روش تربیتی، باور می­‌کند که دیگران باید در خدمت او باشند و وظایفی را که در قبال همسر و پدرومادر برعهده دارد ظلم در حق خود می‌انگارد، اگر کم­ترین کوتاهی از همسرش سر بزند به مشاجره با او می­‌پردازد. این فرد نه تنها از سیر اخلاقی و معنوی بازمی­‌ماند بلکه برای کسانی که الگوی مناسبی ندارند، بدآموزی دارد.

ممکن است این سؤال مطرح شود آیا دختری که در چنین فضایی رشد می‌­کند در آینده پرتوقع نمی­‌شود؟ جواب این است که دخترها معمولا در خدمت به برادر و پدر خود با مادر خانواده همکاری می‌­کنند و کمتر با این مشکل مواجه‌­اند.

به خاطر چنین خطایی در سبک تربیتی فرزند پسر است که متأسفانه در جامعه ما مرسوم است خانواده دختر جهیزیه تهیه کند؛ در حالی که چنین رسمی هیچ توجیه شرعی ندارد. در بعضی شهرهای کشور ما که تهیه‌کردن جهیزیه با داماد است با مبنای دین نزدیک‌­تر است. جریان ازدواج حضرت علی و حضرت زهر سلام الله علیهما و اینکه حضرت علی (ع) اقدام به تهیه جهیزیه کردند دلیل بر این است که تهیه جهیزیه وظیفه مرد است، نه زن.

هنگامی که علی (ع) به قصد ازدواج فاطمه (س) به منزل پیامبر (ص) رفت. پیامبر فرمود: چه داری که مهریه فاطمه (س) قرار دهی؟ علی (ع) عرض کرد: ای رسول خدا! تو خود شاهد هستی که برای من به جز شمشیر و شتر و زره، از مال دنیا چیزی نیست. پیامبر (ص) فرمود: ای علی شمشیر و شتر مورد نیاز توست، اما زره‌ات را بفروش و با آن مراسم ازدواج با فاطمه (س) را فراهم کن

نکته­ دیگر اینکه فرزندان باید احترام ویژه­‌ای برای مادر قائل باشند. احترام به دیگران، حال یا اعضای خانواده یا افراد جامعه، آشنا یا غیر آشنا، ادب دینی و انسانی است و همه مکلفند نسبت به هم‌نوعان خود احترام بگذارند؛ اما در اینجا احترام به همراه تواضع خاص منظور است که فرزند باید نسبت به مادر خود داشته باشد.

فرزند این احترام ویژه را از پدر الگو می‌­گیرد. جالب است که پیامبر اسلام (ص) یادگیری این نوع احترام را از حقوق فرزند بر پدر معرفی می‌­کند. ایشان می­‌فرمایند: «از حقوق فرزند پسر بر پدر این است که پدر، مادر فرزند را اکرام کند».[2]

هر مردی وظیفه دارد به همسر خود احترام بگذارد؛ اما در این روایت، پیامبر (ص) وظیفه‌­ای فراتر از احترام عادی نسبت به همسر را بر عهده­‌ی مرد خانواده مقرر می­‌کند؛ احترامی که فرزند پسر همواره نظاره­ آن است و از آن الگو می‌­گیرد.

در واقع پدر با این رفتار به فرزندش می‌آموزد که چگونه هم به مادرش احترام بگذارد و هم به همسر آینده‌اش.

پدری که به هر دلیلی - تصفیه‌حساب شخصی با همسر یا...- اجازه می‌دهد در مقابل دیدگانش، فرزند به مادر توهین یا بی‌احترامی کند، باید بداند این فرزند روزی حرمت او را نیز خواهد شکست. فرزندی که با اجازه ضمنی پدر، به مادر توهین و حرمت‌شکنی می‌کند، در آینده‌ای نه‌چندان دور به  خود جرأت می‌دهد چنین رفتاری را با پدر خود نیز داشته باشد.


این مطلب در سایت اردکان‌گویا منتشر شد.


[1] فاطمه زهرا فرشته زمینی، روح الله حسینیان.

[2] حق الولد علی والده اذا کان ذکراً ان یستفره امه، و یستحسن اسمه و یعلّمه کتاب الله و یطهرّه و یعلّمه السباحه (کلینی، 1350، ج6، ص49).

  • سیدمجتبی رفیعی اردکانی