تِرِشه

تِرِشِه به گویش اردکانی راه باریکی را گویند که بین کرت ها (زمین کشاورزی) فاصله انداخته است

تِرِشه

تِرِشِه به گویش اردکانی راه باریکی را گویند که بین کرت ها (زمین کشاورزی) فاصله انداخته است

۳ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۳ ثبت شده است

مراسم تاج‌گذاری طلاب

سیدمجتبی رفیعی اردکانی | چهارشنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۲:۰۵ ب.ظ | ۴ نظر

به رسم سنت دیرینه حوزه علمیه، مراسم عمامه‌گذاری طلاب در یکی از مناسبت‌های مذهبی به خصوص اعیاد ائمه اطهار (ع) در بیوت مراجع و علما برگزار می‌شود.

دیروز نیز در سال‌روز ولادت امیرالمؤمنین علی (ع) مراسم جشنی در مسجد امیرالمؤمنین با حضور حضرت آیت الله مکارم شیرازی برگزار شد که توفیق حضور در این مراسم را داشتم.

آقای مکارم دم در به رسم میزبان جلسه می‌نشیند و از شرکت کنندگان در این مراسم خوش‌آمدگویی می‌کند. مداحان از مدح و ثنای علی (ع) می‌گویند و سخنران، سخنرانی می‌کند و در پایان، اسامی طلابی که قرار است معمم شوند خوانده می‌شود و توسط این مرجع تقلید رسما لباس سربازی امام زمان (عج) را برتن می‌کنند. حسن محمودی، طلبه و مداح اردکانی نیز در این مراسم به دست مبارک آقای مکارم معمم شد. اشک شوقِ مادر و خانواده‌اش بعد از معمم شدنِ حسن که او را در آغوش می‌گرفتند دیدنی بود.

مراسم جشنِ عمامه‌گذاری دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی ساعت 12 تمام می‌شود. بعد از اتمام مراسم از دفترِ «انقلابی‌ترین» و «پرکارترین» مرجع حالِ حاضرِ قم به سمت دفترِ «سنتی‌ترین» و «قَدَرترین» مرجع یعنی آیت‌الله العظمی وحید خراسانی حرکت می‌کنم. قرار بود مراسم ساعت 12:5 آغاز شود که با چند دقیقه تأخیر مراسم شروع می‌شود. طلاب به دست مبارک حضرت آیت‌الله معمم می‌شوند و بعد ایشان در دو سه دقیقه ما را به فیض می‌رسانند: «روز میلاد حضرت علی (ع) قابل درک و توصیف نیست. امروز روزی است که نتیجه خلقت و بعثت همه انبیاء، از آدم تا خاتم، به وجود امیرالمؤمنین ختم می‌شوند و در روز غدیر نیز با نزول آیه الیوم اکلمت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا، حضرت علی (ع) به ولایت عامه منصوب و آن روز نیز خلقت همه آسمان‌ها و زمین و بعثت همه انبیا تمام می‌شود.»

آیت‌الله وحیدخراسانی با اشاره به حدیث نبویِ أنا مدینه العلم و علی بابها اظهار داشت: سعی کنید درس‌خواندن و اعمالتان مورد نظر امیرالمؤمنین (ع) باشد.

ایشان در ادامه حاضران را به مداومت بر قرائت روزانه قرآن سفارش نمود و ابراز داشت: قرآن ربیع القلوب است. پیغمبر خاتم به امیرالمؤمنین – شخص اول عالم به شخص دوم عالم- فرمود: یا علی اوصیک بتلاوه القرآن علی کل حال. هنگام راه رفتن و نشستن سوره توحید بخوانید. در حدیث صحیح السند آمده است کسی که یک بار این سوره را بخواند ثلث قرآن و تورات و انجیل و زبور خوانده است و هر کس سه بار این سوره را بخواند کل قرآن و... را خوانده است. در هیچ حالی قرائت قرآن را ترک نکنید و ثواب آن را نیز به امام زمان هدیه کنید تا به سعادت دنیا و آخرت برسید.


صحبت‌های آیت‌الله‌العظمی وحیدخراسانی در خبرگزاری رسا منتشر شد.

  • سیدمجتبی رفیعی اردکانی

عکس، آقای دکتر و حضرت آیت‌الله

سیدمجتبی رفیعی اردکانی | چهارشنبه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۵:۴۹ ب.ظ | ۲ نظر

صبح، دوربین عکس‌برداری را برداشتم تا از حاج آقای نائینی، از اساتید حوزه عکس بگیرم. سال گذشته بعد از جلسه اساتید سطوح عالیِ حوزه، با ایشان مصاحبه‌ای داشتیم که این هفته قرار است این مصاحبه را در سایت منتشر کنیم؛ اما عکسی از ایشان نداشتیم و در فضای مجازی هم عکس مناسبی پیدا نکردیم. ساعت ده صبح با دوست و همکار عزیز، حاج آقای خادم‌الذاکرین، دم در اتاق اساتیدِ مدرسه آیت الله گلپایگانی (ره) منتظر ایستادیم تا آقای نائینی بیاید. بالاخره استاد آمد. موضوع را با ایشان در میان گذاشتیم. گفت: من دو سال است که با خبرگزاری رسا مصاحبه نمی‌کنم. قبل از آن هم از من مصاحبه‌ای گرفتند و هنوز منتشر نکردند و من دیگر با آن‌ها مصاحبه نکردم. گفتم سال گذشته بعد از جلسه اساتید سطوح عالی، با شما مصاحبه داشتیم. گفت: پس قبل از انتشار آن، حتما بیاورید تا ببینم وگرنه به هیچ وجه منتشر نکنید. به رویِ‌چشمی گفتیم و از استاد اجازه گرفتیم که عکسی از ایشان بگیریم. استاد، انگار خوش نداشت در میان دیدگان طلبه‌ها دوربینِ خبرنگار یا عکاسی او را شکار کند. تذکر داد زود عکس بگیرد لطفا. گرفتیم و از استاد خداحافظی کردیم. البته قبل از آمدن حاج‌آقای نائینی، حجت‌الاسلام دکتر هدایتی، استادِ راهنمای پایان‌نامه‌ام را دیدم و سلام و عرض ادبی کردم تا یادم نرود که مسأله اصلیِ این روزهای من، نوشتن پایان‌نامه است.

 بعد از خداحافظی با دوست عزیز، آقای خادم‌الذاکرین، برای بازبینی مصاحبه دکتر رفیعی، خطیب مشهور و توانای کشور، باید خدمت ایشان می‌رفتم. وی مدیرگروه رشته شیعه‌شناسیِ مجتمع عالی امام خمینی (ره) است. به محل کارشان رفتم و متن مصاحبه را برای بازبینی به وی دادم. خواستم همان  ابتدا چند عکس بگیرم که تذکر داد اجازه بدهید لباس –عبا و عمامه- بپوشم بعد... چند دقیقه‌ای طول کشید تا شش صفحه مصاحبه را خواند. تقریبا دو صفحه‌اش را حذف کرد و تأکید داشت که قسمت‌هایی که مشخص کرده است را حذف کنیم. موقع رفتن گفتم حاج آقا ما از شما عکس داریم، ولی دوست داریم عکسِ تروتازه‌ و به‌روزی از شما داشته باشیم. اگه اشکالی نداره، لباس بپوشید تا عکس بگیرم. البته اصراری نداشتم و نمی‌خواستم مزاحم حاج‌‎آقا هم باشم. آقای رفیعی هم انگار از لحن صحبت من فهمیده بود که اصراری برای عکس‌گرفتن ندارم و گفت: پس همان عکس‌هایی که دارید خوب است و از آن استفاده کنید. با حاج‌آقا خداحافظی کردم و از اتاقش بیرون آمدم.

موقع خروج از مجتمع، داشت مراسم رونمایی از سه اثر جدید حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی زیده عزه_ شروع می‌شد. این سه کتاب شامل: «پیام امام امیرالمؤمنین» شرحی جامعی از نهج‌البلاغه است که در 15 جلد و با کار گروهی جمعی از محققان برجسته در مدت 20 سال به سرانجام رسیده است.

«منتخب آثار بحارالانوار» ویرایشی است بر کتاب بحارالانوار علامه مجلسی که برخی از روایات ضعیف و تکراری از آن حذف شده و شروحی درباره مسایل روز و روایات پیچیده به آن اضافه شده است.

«دایرة‌المعارف فقه مقارن» -سه جلد- هم یک دوره فقه تطبیقی است که به روش دانشنامه‌نگاری و موسوعه‌نگاری تنظیم شده است. هر کدام از این سه کتاب در حوزه خود آثار ارزشمندی محسوب می‌شوند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در خصوص تدوین این سه اثر، نکات قابل توجهی بیان کردند که ذکر دو نکته‌اش در اینجا خالی از لطف نیست؛ اول اینکه ایشان نگارشِ جمعی و کارِ گروهی را دلیل برکت و خلق چنین آثاری دانست. و دوم اینکه ایشان در مورد کتاب «پیام امام امیرالمؤمنین» گفتند: خواستیم نهج‌البلاغه -که مثل خود امیرالمؤمنین غریب است- را به زبان روز به تحریر در بیاوریم تا افراد بسیار زیادی بتوانند از این کتاب استفاده کنند. این مرجع عالی‌قدر در ادامه گفتند اگر کتاب کفایه را به من بدهند، متن سنگین آن را به متنی بسیار روان و ساده تبدیل می‌کنم؛ اما چه کنیم که اگر کتاب ساده شود، آقایان می‌گویند جنبه علمی ندارد!

پی‌نوشت: مصاحبه با دکتر رفیعی را می‌توانید در سایت رسای اندیشه بخوانید.
  • سیدمجتبی رفیعی اردکانی


  • سیدمجتبی رفیعی اردکانی